NARODOWE CZYTANIE 2019

Jak co roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej jej odsłony, Para Prezydencka zachęciła do lektury polskich nowel, nie tylko pozytywistycznych, bo sięgających swą genezą również Romantyzmu, Młodej Polski oraz Dwudziestolecia Międzywojennego. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów, przesłanych wcześniej do Kancelarii Prezydenta.

Od 2 do 5 września, w grupach młodszej oraz starszej, nauczyciele oraz uczniowie wspólnie czytali Janka Muzykanta Henryka Sienkiewicza, Dym Marii Konopnickiej, Katarynkę Bolesława Prusa oraz utwór Brunona Schulza pt. Mój ojciec wstępuje do strażaków (z tomu Sanatorium pod Klepsydrą). Oprócz zapoznania się z treścią w/w utworów, starsi uczniowie przypomnieli sobie również inne kwestie związane z tzw. epokami literackimi oraz budową i specyfiką noweli jako gatunku literackiego.

W poniedziałek, 9 września, odbędzie się quiz wiedzy dotyczący treści przeczytanych nowel. Do wzięcia w nim udziału zachęcamy wszystkich uczniów. Teksty utworów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Czytania oraz na portalu www.wolnelektury.pl.

Karolina Gralak
Renata Rozpędowska