,,Wyklęci Żołnierze Rzeczpospolitej”- konferencja

W związku z przypadający pierwszego marca Narodowym Dniem Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, 25 lutego br. nasza szkoła zorganizowała konferencję poświęconą tym polskim bohaterom, których dziś nazywamy
,,Żołnierzami Wyklętymi”. Udział w niej wzięli uczniowie klas starszych szkoły podstawowej, w tym, gościnnie, uczniowie klas ósmych z Zakrzewa i Sędzina wraz z opiekunami. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Kujawsko – Pomorski Wicekurator Oświaty, p. Maria Mazurkiewicz, Dyrektor Centrum Usług Oświatowych w Zakrzewie, p. Monika Sicińska – Podobieńska, p. Małgorzata Jarocińska, historyk, Proboszcz Parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Siniarzewie, ks. Tomasz Bartkowiak. Podczas konferencji przedstawiono m.in. rys historyczny i przybliżono wybrane sylwetki ,,Żołnierzy Wyklętych”. Pani Małgorzata Jarocińska, w szczególny sposób, bo w formie interesującej gawędy historyczno – literackiej pt. ,,Zachowałam się jak trzeba”, przypomniała dzieje Danusi Siedzikówny, ,,Inki”. Uczestnicy konferencji mieli również okazję obejrzeć fragment filmu dokumentalnego pt. ,,Bydgoska Łączka”.

W uroczystej atmosferze uczciliśmy szczególną formę walki i ofiary poniesione przez kolejną generację polskich patriotów.

Koordynatorem konferencji była p. Renata Rozpędowska, nauczyciel historii. W przygotowaniach pomagali również: p. Dariusz Molenda i p. Łukasz Nowakowski.

Wspólnie dbajmy o pamięć tych Żołnierzy!

zob. więcej: Wyklęci Żołnierze Rzeczpospolitej – konferencja