Wycieczka do Czarnolasu, Puław i Kazimierza Dolnego 13-14.09.2018

13 oraz 14 września wyruszyliśmy na pełną wrażeń wycieczkę do Czarnolasu, Puław i Kazimierza Dolnego.
Przygodę z historią i kulturą tego obszaru naszego kraju rozpoczęliśmy od przepięknego Czarnolasu, gdzie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego – muzeum biograficzne poświęcone postaci słynnego polskiego poety, nazywanego też ojcem albo jednym z ojców języka polskiego.
Niesamowite wrażenie robi Zespół Pałacowo – Parkowy Książąt Czartoryskich
w Puławach, który składa się m.in. z samego Pałacu Czartoryskich (tutaj odwiedziliśmy muzeum), Domu Gotyckiego, Świątyni Sybilli i kilku innych budynków.
Podczas zwiedzania towarzyszyła nam pani przewodnik, Elżbieta Piskorek, fascynatka, która, na każdym kroku „sypie z rękawa” ciekawostkami.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Kazimierz Dolny, byliśmy m.in. na Górze Trzech Krzyży, gdzie pani Przewodnik opowiedziała nam legendę związaną z tym miastem, dowiedzieliśmy się sporo o handlu zbożem i transporcie wodnym w dawnej Polsce, a nawet co nieco o dinozaurach … Ogromne wrażenie robi tzw. „Polska ściana płaczu” ustawiona właśnie w Kazimierzu Dolnym. Jest to pomnik, znajdujący się na terenie dawnego żydowskiego cmentarza, czyli kirkutu. Ma ona upamiętniać okrutny los, jaki spotkał kazimierskich Żydów podczas holocaustu.
Uczniom bardzo przypadła do gustu przejażdżka meleksami, która była możliwa dzięki dopisującej nam podczas wycieczki pięknej pogodzie. Podróż szybko dobiegła końca, ale wrażenia z niej z pewnością pozostaną na dłużej.

zob. zdjęcia: Wycieczka do Czarnolasu, Puław i Kazimierza Dolnego