Pielgrzymka szkół SPSK do Częstochowy oraz wycieczka szlakiem orlich gniazd 16-17 czerwca 2016

Uczniowie klas IV-VI mieli w tym roku okazję wziąć udział w Pielgrzymce Szkół SPSK do Częstochowy. Przepiękna pogoda, tłumy dzieci i młodzieży ze szkół w całym kraju, osobliwy klimat Jasnej Góry – wszystko to wprawiało w doskonały nastrój.

Po uroczystej Mszy Świętej, podczas której dokonano zawierzenia naszej szkoły opiece Najświętszej Maryi Panny, Pani Jasnogórskiej, odbył się koncert oraz ogłoszenie wyników konkursów literackiego i plastycznego, w którym licznie brały udział dzieci i młodzież z całej Polski. Jesteśmy więc dumni, iż naszym uczniom udało się odnieść sukcesy. Radosław Rybacki zajął III miejsce w konkursie literackim w kategorii klas IV-VI, Maja Suchara zajęła II miejsce w konkursie plastycznym w kategorii przedszkolnej. Agata Bassa oraz Dawid Bassa mogą się pochwalić wyróżnieniami także w konkursie plastycznym. Wszystkie dzieci zaangażowane w ten konkurs otrzymały dyplomy oraz podziękowania.

Pielgrzymka na Jasną Górę została połączona w wycieczką szlakiem tzw. orlich gniazd, czyli twierdz, które miały strzec Polski przed najazdem wroga, przede wszystkim południowych sąsiadów. Inicjatywę ich wzniesienia przypisuje się królowi Kazimierzowi Wielkiemu, choć nie wszyscy historycy są co do tego zgodni. Niektórzy uważają, że zamki mogły powstać dużo wcześniej.

Drugi dzień naszej podróży poświęciliśmy właśnie zwiedzaniu. Zamki w Mirowie i Olsztynie nie przetrwały niestety w oryginalnym kształcie, surowy klimat oraz jeszcze bardziej surowe dzieje historii pozostawiły nam jedynie fragmenty potężnych murów, które mimo wszystko nadal robią wrażenie. Cieszy natomiast fakt, iż nad zamkiem w Mirowie rozpoczęto prace murarskie i konserwacyjne.

Najwięcej czasu spędziliśmy w zamku w Bobolicach, który wspaniale odrestaurowano i w którym nieprzerwanie pracuje się nad powiększeniem ekspozycji muzealnych. Uczniowie zyskali żywą lekcję historii; usłyszeli m.in. wiele ciekawostek związanych z ówczesną gastronomią, poznali też legendę o dwóch bliźniakach – Mirze i Bobolu, których podzieliła piękna kobieta, aktualna „biała dama” (zamki w Mirowie i Bobolicach są od siebie oddalone niemal w zasięgu wzroku, podobno kiedyś łączyły je podziemne korytarze skrywające potężne skarby).

Wspólnie spędzone dwa dni wiele nas nauczyły i dały nam sporo radości.

Podczas wycieczki o bezpieczeństwo oraz atrakcje dla uczniów dbały: Dorota Polaszewska, dyrektor oraz Karolina Gralak, nauczyciel. Za pomoc uprzejmie dziękujemy rodzicom, którzy zdecydowali się wybrać na tę wycieczkę wraz z dziećmi: pani Annie Łukomskiej, pani Lidii Przybysz, pani Grażynie Skibińskiej.