XII Narodowy Dzień Życia. Wycieczka do Włocławka

7 kwietnia 2016r. we Włocławku odbyły się diecezjalne obchody związane z Dniem Świętości Życia i z XII Narodowym Dniem Życia, pod hasłem zaczerpniętym z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej w Łowiczu w 1999 r.: „Życie ludzkie jest święte”. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem po raz kolejny przyjęli: Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz – po raz pierwszy – Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył bp Wiesław Mering, a kazanie głosił diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Artur Krzyżanowski. Podkreślił, że „rodzina, podstawowa wspólnota ludzka, w dzisiejszym kryzysie kulturowym i społecznym boleśnie odczuwa swoje osłabienie i kruchość, dlatego konieczne jest docenienie prawdziwej siły rodziny, aby móc wspierać jej kruchość. Siła ta tkwi zasadniczo w tym, że jest zdolna kochać i uczyć miłości i opiekować się osobami najsłabszymi”. Msza święta była poprzedzona uroczystym podjęciem przez kilkadziesiąt osób Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą.

Dalsze uroczystości odbywały się w WSD, gdzie młode niepełnosprawne osoby składały świadectwo życia, dialogując z diecezjalnym duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych, ks. Pawłem Zalewskim. Mariusz Haraśny z Lasek koło Turku przedstawił swoją 18-letnią drogę życiową od wypadku – skoku do wody, aż po dzisiejszy dzień, napisany całkowitym uzależnieniem od pomocy innych osób, a jednocześnie pracą zawodową, aktywnością w Internecie, i – ukochaniem Boga i życia. Z kolei Agnieszka Maciejewska z Włocławka, studentka, utalentowana wokalistka i  poetka, blogerka, godzi niepełnosprawność od urodzenia z realizacją planów i marzeń. Wyśpiewała dla blisko dwustuosobowej widowni swoje piosenki. Oboje pokazali młodym ludziom, że ich życie ma sens, wartość, a oni sami mają prawo do życia, takie samo, jakie przysługuje każdemu człowiekowi. Dopełnieniem była wypowiedź Agnieszki Karpińskiej, doktorantki UMK w Toruniu, wolontariuszki – opiekunki osób chorych i niepełnosprawnych, uczestniczki grupy integracyjnej CARITAS. Podzieliła się z uczestnikami konferencji doświadczeniem daru ofiarowania siebie i umiejętnością przyjmowania drugiego człowieka, który ubogaca i nadaje głęboki sens wzajemnej relacji.

W czasie konferencji laureatom konkursów plastycznych i literackich wręczono nagrody, ufundowane przez Rubikon, Fundację „Głos dla życia”, Św. Wojciech  Dom Medialny, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników oraz organizatorów.

zob. zdjęcia: XII Narodowy Dzień Życia. Wycieczka do Włocławka

Miło nam jest poinformować, że w konkursie plastycznym ,, Mamo, tato dzięki Wam żyję” w kategorii klas IV-VI  I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Dawid Szczerbiak z klasy VI.

Dawidowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Tego dnia odwiedziliśmy również Sanktuarium i multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Dzięki salom kinowym oraz sali interaktywnej ( która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem) uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat życia, działalności, męczeńskiej śmierci  oraz wartości, które głosił ks. Jerzy Popiełuszko.

Ten wyjazd z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. O bezpieczeństwo uczniów podczas wycieczki dbały: Renata Rozpędowska, Agnieszka Kamińska, Katarzyna Kuźnicka.