JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO, CZYLI JAK NASI PRZODKOWIE CZERPALI PAPIER I JAK OPOWIADALI LEGENDY

WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU

Popołudnie 28 X (piątek) spędziliśmy wspólnie. Dzieci brały udział w żywej lekcji historii, podczas której mogły dowiedzieć się m.in., w jaki sposób czerpano papier w starożytnym Egipcie oraz na czym polega japońska metoda barwienia. Najtrudniejszym zadaniem okazało się piękne napisanie swojego imienia na skrawku uzyskanego w trakcie warsztatów papirusu
i to w dodatku gęsim piórem…

NA TROPIE POLSKICH LEGEND

Dawniej opowieści snuto ustnie i przechowywano je w pamięci przez całe pokolenia; dopiero z czasem zaczęto zapisywać to, co wydawało się godne pamięci. I tak między innymi przetrwały polskie klechdy, podania i legendy.

Druga część naszego popołudniowego spotkania została poświęcona właśnie najpiękniejszym polskim legendom, a jest z czego wybierać. Opowieści o „Królowej Bałtyku”, „Złotej kaczce”, „”Pierścieniu św. Kingi” czy „Warszawskiej Syrence” nie bez powodu przetrwały wiele setek lat, aby wciąż przypominać o wspaniale rozwiniętej wyobraźni i wrażliwości naszych przodków, a także inspirować nas samych.

Zadanie przybyłych na warsztaty uczniów nie było zatem wcale takie proste. Po głośnym odczytaniu tekstu wybranych utworów, w co tradycyjnie włączyli się rodzice, zadaniem dzieci było zespołowe przygotowanie plastycznego odwzorowania lub plastycznej interpretacji wybranej legendy. Bardzo miło było nam gościć uczniów innych szkół, którzy aktywnie włączyli się w tę zabawę.

Po wspólnym posiłku, w którego przygotowanie również tradycyjnie włączyli się rodzice             i niejako „na deser” odbył się konkurs pod hasłem „Noś książkę jak koronę”. W tym momencie wszyscy uczestnicy warsztatów wiedzieli już, jak długą drogę musiała przebyć ludzka kultura, której prawdziwym ukoronowaniem stała się książka. Taką „koronę” warto nie tylko nosić na głowie, ale jak najczęściej mieć ją przy sobie, bo przecież … „ZGROZA NIE CZYTAĆ”.

Zob. Zdjęcia: JAK TO DAWNIEJ BYWAŁO, CZYLI JAK NASI PRZODKOWIE CZERPALI PAPIER I JAK OPOWIADALI LEGENDY