98 Rocznica Odzyskania Niepodległości

98 LAT TEMU ODZYSKALIŚMY NIEPODLEGŁOŚĆ

 Po raz kolejny zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej Stowrzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
w Siniarzewie „Ognisko Patriotyzmu”. 11 listopada b.r. minęło 98 lat odkąd Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę nad polskim wojskiem, niemal natychmiast padł też rozkaz o rozbrajaniu Niemców. Po raz pierwszy od 123 lat w Warszawie sytuację kontrolowały polskie siły zbrojne. Później pamiętny 11 listopada uznano za symboliczną datę odzyskania niepodległości, choć ciężkie walki o granice trwały nadal. W tym dniu ustanowiono Narodowe Święto Niepodległosci.

Każdego roku porównuję w myślach cyfrę oznaczającą kolejną rocznicę, w tym przypadku 98, z cyfrą opisującą okres niewoli i za każdym razem dochodzę do tego samego pytania: jak to jest możliwe, że po takim czasie Polacy byli jeszcze w stanie przelewać krew i oddawać życie za Ojczyznę, której przecież osobiście nie mogli pamiętać?

Sążniste podręczniki do historii począwszy od 1918 roku zawierają tak wiele wydarzeń, nazwisk, dat, a jednak jeszcze przez 24 lata będzie to okres krótszy niż ten, który nasi przodkowie spędzili pod zaborami. Czy zaborca był aż tak zły? Czy my tak bardzo pragnęliśmy własnej Ojczyzny? Myślę, że jedno i drugie.

Takich uroczystości przegapić zatem nie wolno. Po przedstawieniu, którym chcieliśmy wprowadzić widzów w chwilę zadumy, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku. Każdy mógł podzielić się przechowywaną z pokolenia na pokolenie lub zasłyszaną historią związaną z walkami o niepodległość
i nie tylko. Nie trzeba było przecież długo czekać, aby Polacy znów chwycili za broń, ruszając do boju w ramach kampanii wrześniowej.

Po ciepłym posiłku udaliśmy się do naszych domów. Pamiętajmy, że kosztowały sporo żołnierskiej krwi.

                                                                                          Karolina Gralak

zob. Zdjęcia: Ognisko Patriotyzmu